Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Javne potrebe i javna potrošnja". Rad ima 9 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 



Seminarski rad na temu

JAVNE POTREBE I JAVNA POTROŠNJA

POJAM I PODJELA JAVNIH POTREBA

UVOD:

Nauka o javnim finasijama proučava naučno i praktično predmet i svrhu zadovoljavanja javnih potreba. Javne potrebe se neproučavaju obuhvatno kao ekonomska kategorija već finansijski aspekti njegovog namjenskog trošenja.

Ove potrebe se zadovoljavaju na specifičan način i u potpunosti su različite od individualnih potreba.

Stoga proizilazi da su javne potrebe takve potrebe građana, privrednih i drugih organizacija i svih ostalih subjekata društveno-ekonomskog i društveno-političkog organizovanja koje se javljaju kao sintetički izraz njihovog društvenog zajedništva i ekonomske, socijalne i političke međuzavisnosti i povezanosti u okvirima javno-pravnih kolektiviteta, čije se zadovoljavanje vrši na nivoima, odnosno u okvirima tih koliktiviteta i ustavom i zakonom utvrđenih organizacija na način kojim se obezbeđuje ostvarivanje opštih, društvenih i kolektivnih interesa, koji se sastoje u stvaranju što povoljnijih opštih uslova za funkcijonisanje i unapređivanje ekonomskog političkog, kulturnog i socijslnog života.

OSNOVNA OBILJEŽJA JAVNIH POTREBA SU:

- Ove potrebe koriste svi subjekti u društvu počev od pojedinaca preduzeća,ustanove i dr.

- Koristi učinci i efekti javnih potreba nisu mjerljivi, direktni i vidljivi. Javne potrebe se ne mogu individualno mjeriti, ali i građanin ne može biti izuzet od koristi koje koje se ovim potrebama postižu.

- To su potrebe šireg društvenog interesa i zadovoljavaju se društveno regulisanim mjerama i standardima. Društveni standard je sinteza u prvom djelu opšte društvenih potreba uz lične i zajedničke potrebe.

- Njihovo zadovoljenje se vrši doređenim instrumentima uz poštovanjeustava i zakona i konstituišu se na nivoima društveno ekonomskog organizovanja.

Principi organizacionih djelova ne moraju uvjek osjćati istovremeno te potrebe, biti svjesni postojanja tih potreba i mjerljivih učinaka tih potreba.

Prisutan je određeni procenat građana i ustanova koji imaju pasivan stav prema efektima javnih potreba.

- Jave potrebe po ekonomskom karakteru prezentiraju značajan segment ukupne potrošnje u nacionalnom dohotku. Ybog velikog procentualnog učešća u nacionalnom dohotku predstavqaju određenu sangu i potencijal za ostvarivanje društvenih, ekonomskih i socijalnih ciljeva u društvenoj reprodukciji.

- Zadovoljavanje javnih potreba je uslov opstanka teritorijalno ekonomskog organizovanja države.

Podjela javnih potreba sa aspekta i načina uslova zadovoljavanja :

U složenim državama federalnog urećenja postoje različiti oblici nadležnosti vlasti u okviru: federacije ili saveza, članica federacije i lokalnih javnopravnih kolektiviteta.

Javne poterbe možemo szrstati u tri grupe: i to

1.Javne poterbe koje se zadovoljavaju preko cetralne vlasti kao što je federacija, unija i savez u složenim državama.

2.Javne potrebe koje zadovoljavaju članice federacije kao što su republike, entiteti, pokraine provincije i kantoni.

...

 

 

-------------------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.----------------------------------------------------

    www.maturskiradovi.net

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!